Magyar Katolikus Lexikon > K > Katolikusok térjetek haza mozgalom

„Katolikusok térjetek haza” mozgalom, Catholics Come Home (USA): média kampányokra alapozott amerikai evangelizációs mozgalom a közömbössé vált vagy hitüket elhagyott katolikusok Egyházhoz visszatérésének elősegítésére. – Az ötletet II. János Pál p. új evangelizálásra szóló felhívása adta, amelyben a modern hírközlési eszközök fokozott alkalmazására szólított fel („Ecclesia in America”: „A media helyes és hozzáértő használata az Evangélium igazi inkulturációjára vezet”). – A mozgalmat alapítója, Tom Peterson, az arizonai Phoenix egyhm-ben 1998: kezdte egy TV és rádió hirdetési kampánnyal. A jelentős siker hatására a mozgalmat más amerikai egyházmegyékre és több száz plébániára is kiterjesztették a „Catholics Come Home, Inc.” szervezet keretében. A katolikus hitet és az Egyházat ismertető figyelemfelhívó adások az érdeklődőket egy interaktív internet címre irányítják (angol: catholicscomehome.org, spanyol: catolicosregresen.org), ahol részletesebb tájékoztatást kapnak kérdéseikre és tanácsot a visszatérés módjaira nézve. A püspökségeken és plébániákon befogadási felelőst jelöltek ki a hazatérők kedvező fogadtatására és hitoktatási tanfolyamokat indítanak. Ahol a kampány elindult, a közvéleménykutatások emelkedő misehallgatási arányokról és az addig nemgyakorló katolikus hívek nagyszámú visszatéréséről adtak hírt, sőt olyan nemkatolikusok jelentkezéséről, akik már egy ideje foglalkoztak a katolizálás gondolatával. A mozgalom kiterjedt Ausztráliára is. – Az ateista tábor szervezett ellenkampányt indított (pl. autóbuszok oldalán elhelyezett vallásellenes hirdetésekkel). N. D.